Praktické informace

Pravidla pro rok 2022

Pravidla jsou psána i pro hráče, kteří jedou poprvé.
Pokud jsi zkušený hráč líný číst, stačí se snad podívat na šedé rámečky.

 

Obecná pravidla: ZDE ve formátu *.pdf

Bojová pravidla: ZDE ve formátu *.pdf

Zkrácená pravidla: ZDE ve formátu *.pdf

Několik posledních praktických informací na Rhovanion 1085 t.v.:

POZOR, OHEŇ!

Pamatujte, že je letos extrémní sucho a nedaleko hoří Hřensko. Proto dělejte oheň spíše menší a pouze na vyhrazených místech, v každé frakci pouze 1. Pokud si nejste jistí, zda je určité místo vyhrazeno, zeptejte se Bagra. Pokud by měl zůstat oheň nehlídaný, uhaste jej tak, ať ho nerozfouká vítr a neroznese žhavé uhlíky po okolí. Nepřikládejte papír ani jiné véci, které snadno odnese vítr nebo které tvoří hodně jisker. Najdeme-li nehlídaný oheň, bude na tomto místě zakázán. Myslete na bezpečnost všech.

V žádném případě nepoužívejte hořící pochodně. Vodní a jiné dýmky používejte jen u ohnišť, vůbec nikam s nimi nechoďte. Kdo plánuje brát toto na lehkou váhu nebo to nehodlá respektovat, ať zůstane rovnou doma. Je možné, že bude vládou vyhlášen úplný zákaz ohňů, který budeme respektovat. Prosím počítejte s touto možností a připravte se na to. I v takovém případě budete moci používat plynové vařiče, ale prosíme také o extrémní obezřetnost, používejte je vždy na nehořlavém povrchu, aby ani náhodné převrhnutí plynového vařice nemohlo nic podpálit.

POZOR, VOSY!

Díky letošnímu počasí se vosy ukázaly o dost dříve a ve větším počtu než předchozí roky. Je jich tu opravdu hodně. Jsou hodné a lidé jim nechutnají, bodají jen v sebeobraně. Láká je ovoce, sladká vůně, sirupy, maso apod. Dávejte prosím pozor, kam šlapete, co pijete a do čeho koušete. A vy, kdo jste na bodnutí hmyzem alergičtí, nezapomeňte si vzít léky proti alergii.

COVID

Počty lidí nakažených covidem opět stoupají, udělejte si prosím doma před odjezdem test, ať omylem něco nešíříte.

CESTA

Do Divočiny se dá dostat autobusem do Dubé a odtud pěšky. Pokud budete mít štěstí, chytnete autobus, který jezdí mezi Dubou a Doksy a ten vás doveze buď do Horeckého dolu (odtud už je to jen kousek pěšky do výživného kopce) anebo do zatsávky Horky-odbočka (odkud je to příjemná 20 minutová procházka převážně po rovině a z kopce).

Vy, kdo pojedete autem, doražte do Horek u Dubé ke kapličce (U kapličky neparkujte! Je tam ochranné pásmo vody.) a od ní se vydejte po cestě směrem z kopce. Jakmile začne asfaltka zatáčet doprava, prudce dolů, pokračujte rovně (mírně doleva) po polní cestě mezi chalupy. Tady prosím vyzkoušejte, jak nejpomaleji umí jet vaše auto, mezi domy se honí děti, cesta práší do chalup a my nechceme začít válku s usedlíky. Projedete po cestě směrem k lesu a na louce u lavičky před lesem zatočíte doleva a jedete dokud nedorazíte na skryté parkoviště (je opravdu dobře skryté https://mapy.cz/s/goseburule). Zde zaparkujete podle přiloženého plánku tak, aby se sem vešlo co nejvíce aut.

VJEZD NA HERNÍ ÚZEMÍ

Pokud máte věcí tolik, že byste je vykládali celý den a nezvládnete to těch 200-300 metrů odnosit, můžete si zajet do lesa autem. U lavičky tedy neodbočíte doleva, ale pokračujte dál rovně, po cestě, kterou jste přijeli. Je dobré poslat zvěda napřed, abyste se nepotkali s protijedoucím autem uprostřed, není kde se vyhnout. Po cestě dojedete až k provazu přes cestu, tam při straně zastavíte, všechny věci z auta vyložíte a co nejdříve odvezete auto na parkoviště. Pokud budete napřed všechno odnášet a nedejbože stavět stany a ubytovávat se, nevleze se tam už nikdo další a budete zbytečně zdržovat všechny okolo, případně zablokujete průjezd a budou na vás lidi naštvaní a to přeci nechcete. Až si auto zaparkujete budete mít moře času se ubytovat.

Auta do lesa mohou vjíždět pouze do středečních 18 hodin a pak až od soboty od 20 hodin. Kdo přijede později, musí vynosit věci ručně. Stejná pravidla jako při příjezdu platí i při odjezdu, nejprve si složte věci a doneste na hromadu, pak se se všemi rozlučte a teprve potom si přivezte auto, rychle věci naložte a odjeďte. Snažte se co nejvíce omezit cesty autem během hry. Nevjíždějte na herní území.

PŘÍJEZD

Přijíždět můžete už od úterního pozdního odpoledne.
Registrace probíhá ve středu od 11:00 do 14:00 v hospodě ve Starém Brodě. Kdo dorazí později, může se dohlásit mezi 16:00 a 17:00 nebo potom nenápadně během hry - najděte Ianta nebo Elronda tamtéž.
S ubytováním vám pomůže Schirri, najdete ji také v hospodě. Ukáže vám, které místo je pro vás vyhrazené.
(A protože lidi začínají odpadat, tak letošní Schirri vypadá úplně jako Kristián... )

 

PŘEDHERNÍ WORKSHOPY

Ve středu 14:00-15:00 bude u "jezírka" za koňskými výběhy společný workshop nejdůležitějších a nejzáludnějších herních mechanik.
Ve středu 15:00-16:00 jsou seznamovací workshopy jednotlivých frakcí. Hráči se mohou sejít, představit se, spojit si známé postavy s konkrétním člověkem.

ZAHÁJENÍ HRY JE VE STŘEDU, V 17:00.

DŘEVO

Nekácejte žádné stromy a ani je neořezávejte! Každý z nich má svůj účel, pokud potřebujete třeba tyče na přístřešek, zeptejte se Bagra. Dřeva na topení je v lese na zemi opravdu hodně, v Off-zoně je na kraji směrem k lesu opravdu veliká hromada dřeva na otop. Nerozebírejte proto prosím oplocení Brodu a chýše u meddědovců, dalo nám to práci. Do mladých lesních porostů nechoďte prosím vůbec.

VODA

Voda na mytí a pro koně bude v Anduině - velké kostky. (Anduinu reprezentuje průsek pod elektrickým vedením a je ji možné překročit pouze na Starém a Skalnatém brodě. Pokus o překročení jinde přinese jistou smrt.) Na mytí rukou jsou u kadibudek vaky s vodou a sprchou, doplňujte si je dle potřeby.

Na herním území kousek nad dětskou vesničkou je červeno-žlutý stan, ve kterém je připravený hák na zavěšení solární sprchy. Visí tam prázdný vak. Vemte ho ke kostce s vodou, naplňte ho a nechejte u kostky se nahřívat. Vemte si od kostky nahřátou sprchu a doneste si ji do stanu.

Voda na pití bude dovážena denně v 30l barelech, pokud vám dojde, DONESTE BAREL DO HOSPODY a my ji v co nejbližším čase doplníme a dovezeme vám ji. Prosím, šetřete vodou.

JÍDLO

Ve Starém Brodě je hospoda, která má snídaně, obědy i večeře, ceny jsou co nejnižší, jídla chutná, vegetariánská a dokonce i vegan se nají. Má velkou herní část, ale také zadní vchod do malé, neherní části, kam se můžete zajít najíst, když vaše postava nemůže nebo když si potřebujete od hry na chvilku odpočinout.

Do hospody noste prosím vlastní nádobí. Pokud potřebujete, hospoda vám dá horkou vodu na čaj nebo krmení batolat.

Těsíme se na vás!

Termín

10.-14. srpna 2022 - Příjezd a budování zázemí je možné od úterý, hra začíná ve středu odpoledne. Během středečního dopolene a brzkého odpoledne bude probíhat pár předherních workschopů kde se můžete seznámit se vším důležitým co vás před hrou bude zajímat.

Místo

Divočina - hobití herní území u obce Horky, nenápadné vísky pod Berkovským vrchem, hned u Vrchovan mezi obcemi Dubá a Doksy, okr. Česká Lípa. Leží u hranic CHKO Kokořínsko na kopci, který lemují pískovcové skály.

Autem je možné dojet na herní území pouze ve středu do 18:00 a v sobotu po konci hry, cca 20:00.

Nevjíždějte prosím na herní území na slepo - zaparkujte na parkovišti a nejdřív se podívejte, kde budete bydlet a jak vypadá cesta. Letos dost pršelo a neradi bychom vytahovali jedno zapadlé auto za druhým. Pokud neprojedete, dovezeme vám věci terénním autem.

Cena

 • 1.200,- Kč / hráč nad 15 let
  hráči, neherní doprovod, fotografové, zkrátka kdokoli, kdo bude v dané lokalitě během hry využívat organizátory připravené území a zázemí + zaplatí do 30.5. 2022 - nezapomente na variabilní symbol platby. Děti do 15ti let není nutné platit předem, jeden nikdy neví, jestli budou zdravé a schopné jet:)
 • 1.500,- Kč / hráč nad 15 let 
  hráč, který platí na místě nebo až po 30.5. 2022
 • 300,- Kč / hráč do 15 let
  Děti do 15ti let není nutné platit předem, jeden nikdy neví, jestli budou zdravé a schopné jet:)
 • 0,- Kč / děti do 3 let

Sleva 500,- Kč za dovezený stylový příbytek (historický stan, domeček apod.), ať už v něm bude bydlet majitel nebo ho dá k dospozici jiným hráčům nebo orgům pro herní účely. Za jeden stan (domeček, přístřešek...) je sleva pro jednoho hráče (např. toho, který ho doveze) bez ohledu na to, kolik v něm bude bydlet lidí.

Sleva 300,- Kč za včasnou platbu pro hráče, kteří pošlou platbu za akci do 30.5.

Sleva dle pilnosti -  Moc chceš jet na Rhovanion, ale cena je pro tebe příliš vysoká, nezoufej! Pro pomocníky, kteří přijedou pomoct před akcí se stavbou, přípravami a uklidem po akci je v rozpočtu vyčleněn nemalí obnos na odměnu, která hravě pokryje registrační poplatek i útratu v hospodě. Lidí ochotných pomoci je málo a proto si jich ceníme. Ohledně pomoci je potřeba se hlásit dopředu Bagrovi na mail  telefon 776 140 099 nebo Facebook (Tomáš Bagr Neugebauer).


Poznámka ke stylovým příbytkům - pro každého hráče zajistíme na herním území stylový přístřešek, stačí při registraci zaškrtnout, že chcete spát na herním území. Je na vás, jestli v něm poté budete reálně bydlet nebo se půjdete občas vyspat do off-zóny (třeba v případě nečekané únavy, hrozného počasí, migrény a jiných nepříjemností). Mít v off-zóně stan "zásobovací" (na nestylové jídlo, rezervní ponožky nebo spacák apod.) také není problém.

Nicméně žádné příbytky ani stany v off-zóně nezajišťujeme, musíte dovést a postavit vlastní. Mohou to být klidně moderní stany, v off-zóně neplatí žádné požadavky na vzhled, je mimo herní území a není na očích.

Platby

Vzhledem k (ne)spolehlivosti a (ne)schopnosti některých zájemců o hru komunikovat, jsme přikročili k (ne)populárnímu preventivnímu opatření:

 • Dobrodruzi, přihlaste se prosím nejpozději do 30.4. a platbu pošlete do 30.5. na účet.
 • Obyvatelé se mohou přihlásit do 30.6. a platbu poslat také tak.

Číslo účtu: 670100-2202288179/6210, mBank
Do poznámky uveďte příjmení účastníka, za kterého platíte.

Platbu do termínu je nutné poslat za účastníky starší 15ti let, mladší děti můžete zaplatit na místě podle toho, kolik jich nakonec dorazilo. Víme, že u dětí není nikdy jisté, jak budou zdravé apod. Cena za děti do 15ti let zůstává stejná ať platíte předem nebo na místě.

Dobrodruh (plnohráč), který nezaplatí do 30.5. a nebude nijak komunikovat bude nahrazen.

Všechny peníze budou pro jistotu utraceny před hrou, proto je platba nevratná. Pokud z jakýchkoli důvodů nebudete moci přijet, můžete za sebe poslat náhradníka.

Pokud se přihlásíte po 30.4. 2022, už nebude možné připravit linku pro dobrodruhy - můžete jet jako obyvatel.
S jakýmikoli platebními problémy kontaktujte Bagra na tel.: 776 140 099.

Ubytování

Na kraji herní území je tzv. OFFzóna - jedná se o prostor, kde: 

 • bude velká, herní, ale ne úplně stylová hospoda
 • nemusíte zde zůstávat v roli - ideální místo pro odpočinek, když je vám nepříjemné hrát několik dní v kuse ve dne v noci
 • (Dodatečná poznámka - v roli samozřejmě zůstat můžete a hospodští i lidé okolo vás se tomu přizpůsobí. Jen na tomto místě zkrátka nevadí nějaké ty neherní poznámky, soukromé povídání s kamarády o tom, jak se tak mají nebo nestředozemní písničky a podobné věci, které by ve hře mohly okolní hráče rušit.)
 • můžete postavit moderní stan (nikde jinde na herním území to možné není)
 • je nejlepší zázemí, pokud s sebou máte malé dítě

Nocleh je možný buď přímo na herním území nebo v OFFzóně. Ubytování na herním území ve frakcích je připravené stylové v domečcích nebo stanech, ale je omezené, dobrodruzi (plnohráči) mají pochopitelně přednost. Ubytování na herním nemusí být vždy vyloženě komfortní, některé postavy ho mohou mít vyloženě nekomfortní - pohodlnějším hráčům doporučujeme připravit si stan v off-zóně pro případ nouze. Můžete také vzít vlastní stylové ubytování, získáte tak slevu na vstupném, ale kvůli prostoru je potřeba domluvit se předem.

Rodinám s dětmi doporučujeme ubytovat se v OFFzóně - kvůli pohodlí, snadno dostupné stravě i vodě, ohništi a především hrou nerušené noci.

Strava

Jídlo není v ceně akce.

Na akci bude velká hospoda s dvěma sály - jeden stylový, plně herní a druhý v OFFzóně.

Můžete si také vařit sami, ale pokud k tomu potřebujete otevřený oheň, tak jen na domluvených a povolených ohništích. To se týká i polních plynových vařičů.

Doufáme, že snad zbytečná poznámka na okraj - pokud si budete vařit sami, nezanechávejte po sobě v lese žádné odpadky, bio odpad můžete zahrabat někde opodál, ne bio roztřídíte do košů k tomu určených. Během vaření na herním území mějte vždy schované všechny nestylové obaly a nádoby.

Ilustrativní foto, autor Tuvirien

Děti ve hře

Děti do tří let jedou zdarma, není pro ně připraven program a po herním území se smí pohybovat pouze s rodičem nebo dospělým dozorem. Hlídání si mezi sebou můžete domluvit s ostatními rodiči, zřejmě jich tam bude víc:) Ubytování doporučujeme v OFFzóně, jinde nemůžeme zaručit klid. Pokud se půjdete s malými dětmi jen tak projít po Středozemi, zkuste prosím nějak rozumně zapadnout - pokud uvidíte boj, nedělejte zvědavé diváky, ale rychle utečte nebo se přikrčte za strom a využijte dětskou schopnost zmizet položením ruky na hlavu. Nebo můžete mít kostým lesního zvířete, rostliny... který nebude nápadný. Středozem zkrátka není úplně bezpečná a procházet se po ní jen tak s miminkem není rozumné:)

 

Děti ve věku zhruba 3-12 let se už mohou okrajově zapojovat do hry, většinou v rámci vlastních dějových linek. Po herním území se ale smí pohybovat pouze s dospělým doprovodem - koho si seženou, toho mají. Každý den je pro ně k dispozici jeden doprovod od organizátorů, který je vezme někam na výpravu. Záleží tedy na nich, jestli půjdou s ním nebo budou hrát s někým jiným.
Herní předměty, lokace, postavy atd. označené výrazně žlutě jsou součást dětské linky. Děti nemají žádné výhody, ani nemohou hrát superhrdiny - pokud potkají bojovou postavu, která není označená výraznou žlutou šerpou, jsou opravdu malé děti, které potkali opravdu velkého bojovníka. Nebudou s ním bojovat, ale utečou a schovají se - pokud se chytí stromu a položí ruku na hlavu, jsou neviditelné.
Pokud děláte doprovod takto starým dětem, je dobré dát pozor jednak na to, aby nekazily hru ostatním a současně aby se skupinka vytratila ze situací, kdy se děje něco nevhodného pro takto staré děti - boj, nepříjemná hádka a určité vyhrocené situace, především situace se sexuálním podtextem. Tzn. pokud se bojuje, nedělejte zvědavé diváky postávající kolem. Pokud to vypadá na opravdu nepříjemnou, vyhrocenou hádku (herní i neherní;), zkuste se s nimi nenápadně přesunout jinam - kvůli dětem i hádajícím se hráčům, kteří by se možná zbytečně omezovali. 
S dětmi můžete v rozumné míře zasahovat i do "dospělé" linky (přivolat pomoc, něco vypěstovat a prodat apod.), ale motivujte děti ke hře. Pokud někde zuří boj a utíkáte pro pomoc, necouráte se jako na procházku. Když se plížíte nebezpečným územím, skrývejte se a pohybujte se tiše. Atd.

www.efka.cz

Děti nad 12 let musí mít sebou na hře alespoň jeden dospělý doprovod. Na hře mají dvě možnosti - hrát dětskou linku s mladšími dětmi nebo jet za obyvatele (polohráče), kteří mohou svobodně zasahovat do děje a pohybovat se po herním území i bez doprovodu. Děti nad 12 let nemohou jet za křoví - pokud se rozhodnou hrát, je dobré, aby měly alespoň přibližně připravenou postavu, pomůže jim to ve hře. Nemohou jet ani za dobrodruhy (plnohodnotné hráče), neradi bychom, aby na nich závisely příběhové linky ostatních - kdyby se během hry rozhodly hrát s mladšími, narušilo by to hru ostatním.

Kterou možnost si vyberou, necháváme na jejich rozhodnutí a ideálně konzultaci s rodičem nebo zkušeným hráčem, který dítě zná. I dětské linky jsou zajímavé, napínavé a složité, do jisté míry mohou i ovlivňovat celkovou hru. Jako obyvatel (polohráč) má dítě větší svobodu a širší možnost hry, ale také vyšší riziko toho, že se dostane do nepříjemných situací, jeho postava může přijít o život a divočina je pro něj stejně nebezpečná jako pro ostatní. Obyvatel (polohráč) nemá dětskou možnost skrýt se za strom s rukou na hlavě - pokud se rozhodne sám procházet pro herním území, musí v případě ohrožení utéct nebo se reálně skrýt. V boji ho nebudou šetřit ostatní hráči ani bestiář. Může být zajat a využit k vydírání... Prosím, dobře zvažte, co bude pro dítě příjemnější, psychická zralost a odolnost je v tomto věku velmi individuální.

Ilustrativní fotografie: Tuvirien

Galerie:

Zvířata ve hře

Čím méně zvířat, především psů na hře bude, tím budeme raději. Pokud opravdu nemáte jinou možnost než vzít zvíře s sebou, dodržujte prosím následující pravidla.

 • Zvíře je v OFFzóně, blízkosti stanů nebo herních obydlí VŽDY na vodítku. 
 • Pokud mu vadí, že by na něj nějaký člověk byť omylem šlápl, zatahal ho za ucho nebo mu jinak způsobil bolest a reagovalo by kousnutím, musí mít v OFFzóně a blízkostí stanů nebo herních obydlí náhubek nebo být v uzavřené přepravce.
 • Mimo OFFzónu a herní bydliště smí být zvíře na volno jen pokud neloví, má 100% přivolání a nevyjíždí po náhodných kolemjdoucích - zubama ani zvukama:) Pamatujte, že během akce sice množství zvěře v okolí výrazně klesne, přesto sdílíme životní prostor se spoustou srnek, zajíců, muflonů, divočáků a dokonce jedním jezevcem. To, že je nevídáte, neznamená, že tu nejsou.
 • Zvíře nekouše, nežužlá ani neočůrává cizí stany či jiný majetek. 
 • Pokud je zvíře agresivní, hlučné nebo jinak výrazně znepříjemňuje život svému okolí, může být ze hry vypovězeno. V případě potřeby i se svým majitelem.

Naopak vítanými společníky jsou letos živá hospodářská zvířata, takže se neváhejte domluvit a vemte své husy, ovce, kozy, krávy, koně či prasátka klidně s sebou - hodí se k hobitům, meddědovcům i seveřanům!