Starý brod

Opevněná osada Starý brod na Anduině je klidné místo na křižovatce obchodních cest. Místní obyvatelé udržují brod průchozí pro karavany a výběr mýta patří k vítaným příjmům osady. Lidé zde žijí v poklidu a blahobytu a pomalu zapomínají, že ještě generace jejich dědů vedla vleklé boje s Východňany, za což si vysloužila přízeň Gondorského království.

Za posledních patnáct let se na běžném rytmu života nic nezměnilo a do Starého brodu stále proudí obchodníci i další návštěvníci – cestující cizinci, kupci, hobiti, trpaslíci, občas i elfové. Setkávají se v místním hostinci U Ztracené podkovy, který je proslulý svou pohostinností a jedinečným pivem, jež dodávají hobiti, kteří bedlivě střeží jeho tajemství. Snad jen vůči cestujícím z dálného jihu jsou místní podezřívavější.

 

Lidé

Typické role:

eorl, člen eorlovy družiny, chovatel koní, zemědělec, řemeslník, obchodník, lovec/stopař, bylinkář/léčitel, zlatokop

Inspirace: Rohirové, Vikingové, Staří Germáni

Lidé ze Starého brodu jsou Seveřané, předci Rohirů. Nejvýše postaveným mužem je eorl. Soustřeďuje kolem sebe ozbrojenou družinu, která zastupuje vojenskou sílu Brodu, ale každý z mužů (a mnohdy i žen) v osadě se v případě ohrožení dokáže ohánět sekyrou či kopím. Místní lidé se věnují chovu koní, ti mají v jejich životě nezastupitelné místo, zemědělství, obchodu nebo řemeslům. 

Dobrodružnější povahy pokoušejí štěstí u řeky rýžováním kovů. Na severu je Anduina dravá a z hor ledacos přináší, vzácně i drahé kameny.

 

Trpasličí družina

Typické role:

mistr kameník, obchodník, prospektor, průzkumník/zvěd, řemeslník, dobrodruh

Inspirace: Trpaslíci ze Středozemě

Odnepaměti do Starého brodu přichází trpasličí výpravy z Khazad-dûm a směňují své prvotřídní zbraně a nářadí za jídlo, látky a jiné přírodní produkty. Jsou to bodří chlapíci, rádi s místními popíjí pivo U Ztracené podkovy, zpívají a chlubí se svým majetkem a zručností.

V posledních letech zde bydlí se svou družinou kamenický mistr Ulfberth, který dohlíží na stavbu mostu.

Ze Starého Brodu

Eorl
Eorl
Bylinkářka
Bylinkářka
Sklepnice
Sklepnice
Starý Brod
Starý Brod
Rýžoviště
Rýžoviště
Hospoda
Hospoda
Zátiší
Zátiší