Starý brod - Seveřané

Opevněná osada Starý brod na Anduině je klidné místo na křižovatce obchodních cest. Místní obyvatelé udržují brod průchozí pro karavany a výběr mýta patří k vítaným příjmům osady. Lidé zde žijí v poklidu a blahobytu a pomalu zapomínají, že ještě generace jejich dědů vedla vleklé boje s Východňany, za což si vysloužila přízeň Gondorského království.

Za posledních patnáct let se na běžném rytmu života nic nezměnilo a do Starého brodu stále proudí obchodníci i další návštěvníci – cestující cizinci, kupci, hobiti, trpaslíci, občas i elfové. Setkávají se v místním hostinci U Ztracené podkovy, který je proslulý svou pohostinností a jedinečným pivem, jež dodávají hobiti, kteří bedlivě střeží jeho tajemství. Snad jen vůči cestujícím z jihu jsou místní podezřívavější.

 

Lidé

Typické role:

eorl, člen eorlovy družiny, chovatel koní, zemědělec, řemeslník, obchodník, lovec/stopař, bylinkář/léčitel, zlatokop

Inspirace: Rohirové, Vikingové, Staří Germáni

Lidé ze Starého brodu jsou Seveřané, předci Rohirů. Nejvýše postaveným mužem je eorl. Soustřeďuje kolem sebe ozbrojenou družinu, která zastupuje vojenskou sílu Brodu, ale každý z mužů (a mnohdy i žen) v osadě se v případě ohrožení dokáže ohánět sekyrou či kopím. Místní lidé se věnují chovu koní, ti mají v jejich životě nezastupitelné místo, zemědělství, obchodu nebo řemeslům. 

Dobrodružnější povahy pokoušejí štěstí u řeky rýžováním kovů. Na severu je Anduina dravá a z hor ledacos přináší, vzácně i drahé kameny.

 

Trpasličí družina

Typické role:

obchodník, prospektor, průzkumník/zvěd, řemeslník, dobrodruh

Inspirace: Trpaslíci ze Středozemě

Odnepaměti do Starého brodu přichází trpasličí výpravy z Khazad-dûm a směňují své prvotřídní zbraně a nářadí za jídlo, látky a jiné přírodní produkty. Jsou to bodří chlapíci, rádi s místními popíjí pivo U Ztracené podkovy, zpívají a chlubí se svým majetkem a zručností.

Když se král Durin IV. doslechl o elfím stěhování, vyslal s obchodníky i zvědy a průzkumníky. Na podzim se výprava ubytovala v hostinci a ze zdejšího pohodlného zázemí podnikli několik průzkumných výprav do Hvozdu. Nyní sem zřejmě míří druhá taková výprava, tentokrát i s prospektory.

Ze Starého Brodu

Eorl
Eorl
Bylinkářka
Bylinkářka
Sklepnice
Sklepnice
Starý Brod
Starý Brod
Rýžoviště
Rýžoviště
Hospoda
Hospoda
Zátiší
Zátiší